Ahoj kaktusáři všechny své dotazy směřujte na tuto adresu: aporocactus@centrum.cz
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
Všechny své dotazy směřujte na emailovou adresu aporocactus@centrum.cz
 

cactaceae.mypage.cz cactaceae.mypage.cz cactaceae.mypage.cz

 

Astrophytum

Astrophytum je rod severoamerických kulovitých až krátce sloupovitých kaktusů. Astrofyta jsou svým výrazným geometrickým tvarem a často bělostným vzhledem nezaměnitelné a oblíbené rostliny. Jsou to dlouhověké rostliny, odhad pro A. ornatum činí až 200 let růstu. Někteří taxonomové do rodu přiřazují vzhledově zcela odlišnou Digitostemma caput-medusae.

Vyskytují se ve východním a severovýchodním Mexiku ve státech Coahuila, Sant Luis Potosí, Nuevo Leone, Mexico, Tamaulipas a v Texasu. Vyskytují se do výše 3000 m.n.m. A. ornatum vytváří dominantu krajiny.


Popis:
Soliterní, kulovité nebo krátce sloupovité rostliny. Stonek je rozdělen do výrazných žeber. Epidermis bývá různě hustě pokryta bílými vločkami. To jsou chomáče chlupů, vyrůstajících z drobných dírek v pokožce. Slouží k ochraně před slunečním zářením a zachytávání vlhkosti. Lysé formy bez vloček se označují jako nudální. Astrofyta můžou a nemusí mít trny. Poupata, květní trubka a plody jsou pokryté chlupky. Květy jsou trychtýřovité, nahoře široce rozevřené, 3 až 10 cm široké. Jsou čistě žluté někdy žluté s červeným jícnem. Semena mají zajímavý tvar. Připomínají hlíněnou misku se silným okrajem překrytou folií. Vzduchová komůrka slouží k šíření semen plavením při přívalových deštích. Kořeny jsou silné, drátovité.
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one